23 Mart 2010 Salı

Gıda İntolerans Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Vücut yağ yüzdesi artışı ve tatlı istekleri gibi sorunlar yaşıyorsanız sizin de besin intoleransınız olabilir. Bu yüzden zayıflama programınıza başlamadan önce mutlaka BİCOM 2000 Besin İntolerans'ı Testi yaptırmalısınız ve size dokunan gıdaları tespit ederek diyetinizi ona göre düzenlemeniz gerekmektedir.

Vücudunuz siz farkında olmadan bazı besinlere karşı tepki veriyor olabilir. Son derece masum gözüken bir gıda türü, sindirim sisteminizde problem oluşturuyor ve sindirilmeyen besinler bağışıklık sisteminizi, aynı bir virüs veya bakteri gibi savunma sisteminizi tetikleyerek sizi hasta ediyor ya da kilo almanıza sebep oluyor olabilir.

Gıda intoleransı testi, parmak ucunuzdan alacağımız bir damla kanı inceleyerek vücudunuzun hangi besinlere karşı intoleransı olduğunu tespit eder ve neticeye göre uygulamanız gereken beslenme programını oluşturmada yardımcı olur.

Dünya Sağlık Örgütüne göre dünya nüfusunun yarısında GIDA İNTOLERANSI vardır.1 milyar kişide tanısı konmuş Gıda İntoleransı vardır ve WHO bu rakamın 2015 de 2,5 milyara ulaşacağını öngörmektedir.

Gıda Alerjisi ile Gıda İntoleransı karıştırılmamalıdır!

Gıda alerjisi, gıdayı alır almaz anafilâksiye kadar gidebilen çeşitli belirtiler ortaya çıkar ve IgE antikorlarının yükselmesi ile bilinir. Bu gıda İntoleransı değildir. Gecikmeli gıda alerjisi olarak da bilinen Besin İntoleransında belirli bir besinin tam olarak sindirilememesi ile daha uzun sürede ortaya çıkan ıgG antikorları yükselir.

Gıdanın alınmasından şikâyetin oluşmasına kadar saatler hatta günler geçmesi, alınan gıda ile şikâyetin ilişkilendirilmesini son derece zor hale getirir. Örneğin sabah içtiğimiz bir bardak sütün intolerans etkisi, akşam yorgunluk, şişkinlik veya daha birçok rahatsızlık olarak ortaya çıkabilir. Problemi yaşayan kişi, gün içinde birçok yiyecek yediği için bu rahatsızlığı içtiği süte bağlamada zorluk çeker. Gıda İntoleransı olan kişiler, yıllarca ne yapacaklarını bilmeden normal hayat ve aktivitelerinde sıkıntı yaşayabilir hatta bazı vakalarda çalışamaz hale bile gelebilirler.

Gıda Tolerans Testin de bulunan antikorlar bu besinlerle vücudumuzun ne kadar sık temas ettiğinin de bir göstergesidir. Dolayısıyla bu besinlerden bir müddet ( 2-12 hafta gibi) kaçındığınızda tespit edilmiş olan antikorların da hızla azalacağı açıktır. Vücuda dokunan besini sürekli almaktaysak ve bağışıklık sistemi sürekli reaksiyon göstermekte, dolayısıyla bağışıklık sistemi sürekli baskı altında kalmaktadır. Aldığımız gıda vücudumuz tarafından düşman olarak tanımlanır ve sürekli savunma hali vücudumuzu güçsüz bırakır. Uzun bir süreçte kronik hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Gıda İntoleransı, ŞİŞMANLIK, KİLO VEREMEME, MİGREN, AKNE, Nedeni bilinemeyen ÖDEM, GAZ, ŞİŞKİNLİK, KABIZLIK, Kronik YORGUNLUK, Cilt problemleri(örn: SİVİLCELER, KAŞINTI, NÖRODERMATİT, Kronik EGZEMA vs), Romatizmal Hastalıklar, ASTIM, İSHAL, MİDE KRAMPLARI, DEPRESYON, UYKU BOZUKLUKLARI, BAŞ AĞRISI, SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI, KRONİK FARANJİT, Sürekli NEZLE, EPİGASTRİK AĞRILAR, AĞIZDA YARALAR, CHRON HASTALIĞI, IRRITABLE BARSAK SENDROMU, Kronik Burun Akıntısı, Sık Gribe Yakalanma, Otistik Spektrum Bozukluğu, SEDEF HASTALIĞI, NÖRODERMATİT, ÜRTİKER… gibi birçok hastalığa yol açabilir.

GIDA VÜCUDUN DÜŞMANI HALİNE GELİR VE SÜREKLİ SAVUNMA VÜCUDU YIPRATIR.
Vücudumuzun savunma önlemleri bir anda yanlış hedefe saldırırlar. Yani KENDİ SAĞLIĞIMIZA

Her gıda her insanda aynı etkiyi göstermez. Çok sağlıklı olarak bilinen bir gıda bazı insanlarda son derece olumsuz etkilere yol açabilir. Örneğin herkes tarafında ödem sökmeye yaradığı bilinen maydanoz bazı insanlarda ödem yapabilir veya çok sağlıklı bilinen brokoli, bazı insanlarda yıllarca bilinen kilo sorunlarının sebebi olabilir.

BİCOM 2000 GIDA İNTOLERANS TESTİ; yaklaşık 120 ye yakın temel gıda maddesi ve alerji yapabilecek toz, polen vs. gibi alerjen maddeleri(isteğe bağlı olarak bakılıyor) tespit ediyor. Test sonucunda problemli olarak tespit edilen gıdalardan kaçınarak sorunlardan kurtulabilir ve daha yüksek bir yaşam kalitesine kavuşabilirsiniz.

NEDEN BAZEN AŞIRI DERCEDE ŞEKERLİ YİYECEK İSTİYORUZ?

Pankreas ve mide enzimlerindeki problemler geçici bağırsak sendromu veya bağırsak mantarı gibi birçok sebep, yediğimiz gıdalardaki proteinlerin aminoasitlere parçalanmadan bağırsaktan emilmelerine sebep olur. Oluşan enflamasyon neticesinde bağışıklık sisteminiz, aynı bir virüs veya bakteri gibi savunma sistemini harekete geçirir. Bunun sonucunda vücutta bir takım reaksiyonlar meydana gelir. Beyindeki serotonin salgısı azalır, depresyon tetiklenir ve şekerli yiyeceklere olan şiddetli istek oluşur. Şekerli yiyecekler yemek geçici bir rahatlık sağlasa da sonrasında oluşan insülin artışı hemen sonrasında tekrar şekere istek doğurur. Bu reaksiyonlar bizi kilo vermeyi imkânsız hale getiren kısır döngü içine sokar.

Besin intoleransının olması metabolizmayı yavaşlatır ve yavaş çalışan bir metabolizma da siz az miktarda ve düşük kalorili besinler tüketseniz de vücutta yağlanmaya yani obesiteye sebep olacaktır.

GIDA TAKVİYESİ KULLANMALI MIYIZ?

Bağışıklık Sistemi üzerinde etkili olan doğal bitkisel gıda takviyeleri de bu dönemde önem kazanıyor. Bu tip gıda takviyelerini tabii ki doktor ve diyetisyeninize sorarak kullanmalısınız. Bağışıklık Sisteminizin güçlenmesini sağlayacak vitamin, mineral takviyelerinin de kişiye özel olarak belirlenmesi ve alınması önemli. Onun içinde diyetisyeninizin sizin beslenme örüntüsünü bilmesi hangi gıdaları eksik tüketiyorsanız ona özel takviyeyi doktorunuzla belirlemesi gerekir.

Güneş Aynacı Ersavaş
Diyetisyen
www.diyetisyenizmir.net