7 Nisan 2010 Çarşamba

Baharda Beslenme

Bahar ayları enfeksiyonların en sık görüldüğü aylardır. Vücutta enfeksiyonlara karşı koymak için verilen yıkım ve yapım uğraşısı,normalin de üstünde besin alınımını, özellikle proteinden enerjiden ve vitaminlerden zengin besin alımını gerektirir. Bunlar alınamazsa, vücut bir yandan kendi dokularını harcar, diğer yandan savunma sistemlerini yeterince oluşturamaz. Bunun sonucunda vücut güçsüz kalır, hastalık uzun sürer ve başka hastalıkların oluşmasına zemin hazırlar.

Enfeksiyon durumunda (özellikle ateş varsa) hastanın besin alması zordur. Bu nedenle sık aralıklarla az miktarlarda besin alınmalıdır. En kolay alınabilen besinler süt-yoğurt,meyve sularıdır. Özellikle C ve A vitaminleri günlük ihtiyaçların üzerinde alınmalıdır. Turunçgiller ve domates,şeftali iyi C vit kaynaklarıdır. Bol C ve A vit alınırsa vücudun mikroba karşı savunması ve direnci artırılmış olur. Artan enerji ihtiyacı da hafif sütlü tatlılarla veye sütün içine konacak bir kaşık bal veya pekmez ile giderilebilir. Bol-bol su veya sıvı alınmalıdır. Yemek aralarında veya sabah kahvaltısında alınacak bir bardak portakal suyu ve havuç suyu vit C ve A vit ihtiyacını karşılayacaktır.

A vitamini hayvansal ve bitkisel besinlerde bulunur. Bitkisel yiyeceklerden en iyi A vit kaynağı olanlar havuç ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

Diyetisyen Zeynep Koç