14 Nisan 2010 Çarşamba

Beslenme Uykuyu Nasıl Etkiler?

Yakından dikkat etmeniz gereken tek şey var! Bir çoğumuz bazı günler ve geceler yeterince uyumadığımızı düşünürüz. İş, aile ve diğer zorunluluklarımızın arasında, başımızı yastığa vurduğumuz zaman bir türlü dinlenememek şaşırtıcı değildir.

Uykumuzu etkileyen besinler ve içeceklerin de dahil olduğu bir çok faktör vardır. Tükettiğiniz besinlerin türü ve tükettiğiniz zaman uyku alışkanlıklarınızı etkileyebilir. Araştırmalar çok fazla ve çok geç saatte beslenmenin uykuyu etkilediğini göstermektedir.

Bazen yatmadan önce beklide midemizdeki gurultudan kurtulmak için yediğimiz ufacık besinler açlığımızı giderir ve rahat uyumamızı engellemez, ancak gece geç saatlerde ve büyük porsiyonlarda yemeyi alışkanlık haline getirdiyseniz uyku eziyet haline gelebilir.

Az miktarlarda tüketildiğinderahat uyumanızı sağlayacak besinlerin yanında bir de uykuya dalmakta zorlanmanızı sağlayacak bazı besinler ve içecekler vardır. Kafeinli ve alkollü içecekler bunlara en güzel örnektir. Kafeinli ve alkollü içeceklerin yatmadan en az 4-6 saat önce tüketiminin tamamlanmış olması gerekir kirahatça uyuyabilin ve kuzuları saymak zorunda kalmayın.

Örneğin alkollü içecekler önce sizi bi parça rahatlatır ve hemen uykuya dalmanızı sağlar fakat uykunuzda rahatsız olmanıza neden olur.

Rahat uyumak için sıcak süt, su veya kafeinsiz çay gibi içeceklere bağlı kalmalısınız.

Bazı besinler diğerlerine göre daha rahat uyumanızı sağlar. Uyku düzenleyici bir madde olan triptofan’ın yorgunluğa neden olarak uyumanıza yardımcı olduğu not edilmiştir. Vücudun seratonin üretmekte kullandığı bu madde beynin sinir trafiğini yavaşlatan bir nörotransmitterdir. Doğal triptofan içeren besinlere güzel bir örnek süttür. Ayrıca yoğurt, peynir gibi diğer süt ürünleri, ton balığı,kümes hayvanları, fasulye, tam tahıllı ürünler, ayçekirdeği,fıstık ezmesi , muz ve pirinç de triptofan içeren besinlerdir.

Hafif beslenmek ve yatağınızın rahat olmasının sonucundaki güzel uykunun günün stresini üzerinizden atmasına izin verin.Herkese iyi uykular..

Dyt. Merve TIĞLI