24 Nisan 2010 Cumartesi

Doğru Beslenme

1. Besin değeri yüksek, kalorisi az olan besinlere yönelin
Aldığınız her kaloriyi sayın. Tükettiğiniz yiyeceklerin vitamin, mineral ve lifle dolu olmasına dikkat edin. İçinde fazla şeker, yağ, fazla kalori olan ve besin değeri olmayan ürünleri kullanmayın. Yaşlandıkça besin ihtiyaçları değişir. Vücut daha az yağlı ve daha az kalorili besinlere ihtiyaç duyar.

2. Az yağlı yiyin; doğru yağları, doğru zamanda yiyin
Doymuş yağ miktarı az olan bir diyet, damarsal yaşlanmayı ve damar sertliği oluşumunu önler, kalp krizi ve felç riski azalır.Böyle bir diyet aynı zamanda bağışıklık sisteminin zayıflamasını engeller. Araştırmacılar doymuş yağlar bakımından fakir, sebze ve meyve bakımından zengin diyetlerin kanseri önlediğini tespit etmişlerdir. Kırmızı eti haftada bir seferden fazla tüketmek kalın bağırsak kanseri riskini de arttırır. Kırmızı eti haftada bir ya da ikiden fazla yemeyin. Et alırken yağsız kısımlarını tercih edin. Yağ oranı düşük olan besinlere ( yağsız süt, yoğurt, peynir vb. ) öncelik verin.

3. Sabit kilonuzda kalın
Hepimiz kalem gibi ince olamayız, önemli olan doğru kiloda olmamızdır. Gençlik için yemenin en kolay ve basit yolu düşük yağlı bir diyetle beslenip düzenli egzersiz yapmaktır. Sabit olmayan bir kilo seyri, fazla kilodan daha tehlikelidir.

4. Diyetinizi çeşitlendirin
Herkes dengeli yediğini sanır ama bu pek doğru değildir. Çoğumuz meyveyi, sebzeyi düzenli olarak tüketmeyiz. Besinlerle günde 25-30 g lif almanız gerekmektedir. Tekdüze bir beslenme sağlıklı değildir, gerçek yaşam sürenizi azaltır. Eğer günlük olarak beş çeşit yemek yiyebiliyorsanız, bu sizin beş yaş daha genç kalmanızı sağlar. Bu beş grup neleri içermektedir? Ekmek yani tahıl grubu, meyve, sebze, süt ürünleri ( süt, yoğurt, peynir vb. ) ve et. Bu tür beslenme size fazla kalori almadan sağlıklı ve dengeli beslenme sağlar.

5. Sebze yiyin
Yağ oranı ve kalorisi düşük, besin değeri yüksek bir diyet yapmak istiyorsanız sebze yemelisiniz. Sebzeler çok fazla lif içerdikleri için verdikleri doygunluk hisside fazladır. 20-40 kalorilik bir porsiyon sebzeyle doyabilirsiniz. Bununla aynı zamanda da bol bol vitamin, karoten, flavinoit alırsınız. Günde beş altı kez küçük porsiyonlar halinde meyve ve sebze tüketiniz. Unutmayın ki sarı, turuncu ve kırmızı sebzeler temel vitaminleri, karoten ve doğal antioksidanları daha çok içerir. Atıştırmak istediğinizde dolapta hazır bulundurduğunuz doğranmış havuç, salatalık, kereviz, mantar, biber, turp vb sebzeleri yiyebilirsiniz. Çiğ yenilen sebzeler bütün vitamin ve mineral içeriğini korur. Lif açısından da zengindir.

Diyetisyen Songül Kanımtürk