22 Haziran 2010 Salı

Diyetinizi Sabotajlara Karşı Koruma Altına Alın

Yeni bir girişim yaptınız ve diyete başladınız. Hayatınızı değiştirmeye karar verdiniz ve düzenli egzersiz yapmaya karar verdiniz. Yeni girişimlerinizi herkesle paylaşmak için sabırsızlanıyor olabilirsiniz. Fakat aceleci davranmayın herkes yeni fikirlerinizden sizler kadar hoşlanmayabilir.

Türk toplumunda yapılan “aaa daha ne yedin” baskıları, sizin mide kapasitenizi sizden daha iyi bilen bir misafirperverlik yaklaşımı diyetinizi daha ilk gününde sabote edebilir.
Oluşabilecek sabotajlara karşı önleminizi alın!

ÖNLEM 1: Besinleri “hayatınız” olmaktan çıkarın…

Siz diyetinize yoğunlaşmaya çalışıyor olsanız da, kimi ilişkileriniz buna engel olabilir. Eğer büyüklerinizi ziyaret ettiğinizde öncelik hep besinler ve yemek oluyorsa ilişkinizi derinleştirmenin vakti gelmiş demektir. Büyükannenize ve büyükbabanıza sürekli ikramlar yapmak yerine sizinle vakit geçirmelerini önerebilirsiniz. Kısa yürüyüşler, bahçede birlikte zaman geçirmek, sohbet etmek gibi alternatifler ile hem onları daha çok mutlu edebilirsiniz hem de diyetinizi sabote edilmekten kurtarırsınız.

ÖNLEM 2: Desteği doğru kişilerde arayın…

Herkes sizinle aynı fikirde olmayabilir. Sevgiliniz akşam yürüyüşlerinizi veya spor saatlerinizi gereksiz buluyor ve bu aktivitelere katılmak istemiyorsa moralinizi bozmayın. İş arkadaşlarınız, komşularınız veya dostlarınızdan hatta evcil hayvanınızdan da iyi birer yürüyüş partneri olabileceğini gözden kaçırmayın.

ÖNLEM 3: Arkadaşlarınızdan diyetinizi koruyun…

Arkadaşlarınız ne kadar destekçiniz olmak isteseler de, kimi zaman sizi yanlış seçimlere zorlayabilir. Onlarla birlikte dışarı çıktığınızda veya evlerine gittiğinizde kızartılmış seçenekleri, yüksek kalorili atıştırmalıkları tercih ederlerse veya sizi de seçimler konusunda zorlarlarsa hemen pes etmeyin. Artık birçok restoranda hafif ve sağlıklı yiyeceklerinde yer aldığını unutmadan diyetinize uygun seçeneklere yönelin. Unutmayın, onlarla iyi vakit geçirmeniz için aynı besinleri tüketmeniz gerekmiyor.

ÖNLEM 4: Susmayı öğrenin…

Diyette olduğunuzu paylaştığınızda insanlar genellikle bilinçsiz olarak sizi yemeye zorlar. Eğer motivasyonunuz yeteri kadar sağlam değilse direnme gücünüz bir süre sonra elinizden kaçacaktır. Bunu engellemek adına susmayı deneyin. Herkes sizin diyet yaptığınızı bilmek zorunda değil.

ÖNLEM 5: Sabotajlara direnmeyi öğrenin…

Diyete başladıktan bir süre sonra diyetinize karşı yapılacak sabotajlar hakkında engin bilgiye sahip olacaksınız. Elinizdeki bilgileri iyi kullanın ve hangi sabotajlara hangi sözler ile karşı gelebileceğinizi öğrenin. Diyetteyim kelimesi büyükannenizi caydıramıyorsa teşekkür etmeyi deneyin. Teşekkür etmeyi birkaç defa başarırsanız insanlar kararlı olduğunuzu daha iyi anlayacaktır.

ÖNLEM 6: Diyet sabotajı sözlüğü hazırlayın…

Teşekkür etmenin yetersiz geldiği durumlar için bir sabotaj sözlüğünüz olsun…
• Defalarca başarısız olmuş olabilirim ama boş yere deneme. Yeni bir strateji buldum.
• Her yıl obeziteye bağlı sağlık sorunlarından kaç kişinin öldüğünü biliyor musunuz?
• İstediğim elbiseyi almaya kesin kararlıyım.
• Yaşlandığımda sırtımda 10 kilo fazla yük taşımamaya kendime söz verdim. Gibi…

Bu cümleler ile kararlılığınızı sabotajcılara karşı daha rahat aksettirebilirsiniz. Hatta onları da sizin yolunuza çekmeye ikna edebilirsiniz.

Diyetisyen Serkan TUTAR