13 Temmuz 2010 Salı

Kolesterol Ne Zaman Katile Dönüşür?

Kolesterol, insan vücudunda yer alan ve yağa benzeyen maddedir. Vücudumuzda kolesterol üretilmesinin yanı sıra, bizde hayvansal kaynaklı besinlerden vücudumuza kolesterol alırız. Bitkisel besinlerle kolesterol aldığımız kanısı ise yanlıştır, çünkü bitkisel kaynaklı besinler kolesterol içermez.

Kan kolesterol seviyesindeki değişiklikler kalp hastalığı ile yakın ilişkili olması nedeniyle, kan kolesterol seviyesi yüksek olan kişilerde kalp hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi geçirme riski daha yüksektir. Kolesterol seviyeniz yüksekse arter adı verilen damarlarınızda kolesterol birikmesi meydana gelebilir ve damardan kan akışı yavaşlar, bu durumda kalp ritminizde bozukluğa neden olur.

Kalp sağlığınızın, vücut ağırlığınız ile de birebir ilişkisi bulunmaktadır. Özellikle bel çevresi 88 cm üzerinde olan bayanların, 102 cm üzerinde olan erkeklerin kalp hastası olma riski normal ölçülere sahip olan bireylerden daha yüksektir.

Kolesterol seviyenizin düşmesi ve artmasını sağlayan önemli etmenler vardır. Bu etmenlere dikkat ederek, kolesterolün katil olmasını engellemek sizin elinizde…

Size bağlı olan etmenler

Beslenme Programı: Kolesterol problemi yaşamamak için sadece belli bir dönem değil, yaşamınızın sonuna kadar uygulanabilir bir beslenme düzeni oluşturmalısınız. Özellikle hayvansal kaynaklı besinlerde doymuş yağ ve kolesterol bulunması nedeni ile bu grup besinleri miktar olarak daha dikkatli tüketmelisiniz. Günlük besin gereksinmenizi sadece bir diyetisyenle görüşerek öğrenebilirsiniz.

Fiziksel Aktivite: Hareket berekettir. Fiziksel aktivitenin, kan kolesterol seviyesine olumlu etkileri olduğu uzun zamandan bu yana bilinir. Kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL’yi düşürmesinin yanı sıra, iyi huylu kolesterol olarak adlandırılan HDL seviyenizin yükselmesini sağlamaktadır. Bu sebeple haftada 3–4 gün, günde 30 dakikadan fazla fiziksel aktivite yapmalısınız.

Kilo kontrolü: Fazla kilo, kan kolesterolünüzün de artışı anlamına gelmektedir. Özellikle kilosu fazla olan bireylerde kalp hastalığı görülme riski daha yüksektir. Kilonuzu kontrol ederek HDL’nizin yükselmesini, LDL ve total kolesterolünüzün düşmesini sağlayabilirsiniz.

Size bağlı olmayan etmenler

Yaş ve Cinsiyet: Yaşınız ilerledikçe kan kolesterol seviyenizde artma meydana gelmektedir. Özellikle aynı yaştaki bayanların kolesterol seviyeleri, erkeklerin kolesterol seviyelerinden daha yüksektir. Menopozla birlikte bu fark iyice belirginleşebilir.

Genetik: Birçok hastalıkta olduğu gibi genetik etmenler kalp hastalıklarında da etkilidir. Özellikle vücudunuz da üretilen kolesterol seviyesi olması gerekenden yüksek ise bunu istenilen seviyeye indirmek çok daha fazla emek gerektiren bir süreç haline gelebilir.


Diyetisyen Serkan Tutar