21 Temmuz 2010 Çarşamba

Yaz Aylarında Ne İçmeliyiz?

Sonunda soğuk kış günlerini geride bıraktık. Hava sıcaklığı artarken günler de uzamaya başladı. Bu nedenle farkında olmadan daha fazla ayakta kalıyor ve daha fazla besleniyoruz. Metabolizmamız bu yeni duruma hızla ayak uydursa da sağlığımız için beslenme alışkanlıklarında düzenlemeler yapmak gerekiyor.

Terlemenin artmasıyla beraber günlük sıvı ihtiyacının da artması kaçınılmaz. Günde en az 2-2,5 litre sıvı tüketilmemesi, sağlığı ciddi ölçüde tehdit edebilir. Ancak alınan sıvının içeriği burada büyük önem taşıyor. Burada elbette önceliği suya vermemiz gerekiyor. Kafein, karbondioksit ve yüksek şeker içeren içecekler susuzluğu anlık olarak giderse de, gün içinde daha fazla sıvı tüketimine yol açıyor.

Terle beraber oluşan tuz kaybını önlemek için bu dönemde ayran da rahatlıkla tercih edilebilecek bir içecek. Bağırsak çalıştırıcı özelliği olmayan bitki çayları, taze sıkılmış meyve suları susuzluğu gidermenin diğer bir sağlıklı yöntemi. Ayrıca, son zamanlarda marketlerde farklı örneklerini gördüğümüz, geleneksel bir içecek olan kefir, prebiyotik özelliğinden dolayı rahatlıkla tüketilebilir.Su kaybının daha çok olduğu bu mevsimde, sıvı ihtiyacınızı gidermek için kendinize fırsat tanıyın.

Diyetisyen Canan AKSOY