2 Ağustos 2010 Pazartesi

Emzirmenin Bedeninize Olan Yararları

Hayata ilk adımını atmış olan bebeğinizin ilk doğdu andan itibaren beslenmesine dikkat etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Emzirme dönemindeki asıl amaç sadece bebeğin beslenmesinin dört dörtlük olması değil, annenin fizyolojik gereksinimlerinin de tam olarak karşılanmasıdır. Anne için yeterli ve dengeli bir beslenme programı gereklidir. Çünkü annenin bu dönemde salgılamış olduğu süt, aldığı besinlerin bir ürünüdür. Yeteri kadar besin tüketilmemesi annenin depolarının azalmasına ve ileriki yaşlarda çeşitli sağlık problemleri (anemi, osteoporoz) yaşamasına neden olabilir.

Emzirme Dönemindeki Anneler İçin

Normal kiloya sahip annelerin, hamilelik döneminde ortalama 12,5 kg alması normaldir. Annenin eski vücut ağırlığına dönmesi için en az 6 ay gereklidir. Bu süre daha uzun sürmesi de olasıdır. Emzirme döneminde bebeğinizi her ağladığında emzirin, çünkü bebeğinizi emzirmeniz vücudunuzdan 500 kalori fazla yakmanızı sağlar. Gebelik süresince alınması gereken kilodan daha fazlasını almış iseniz, ayda 2 kilo vermeniz gayet normaldir, bunun üzerine çıkmamaya özen göstermelisiniz. Özellikle zayıflama diyeti uygulamak doğru değildir. Uyguladığınız diyet sütün azalmasına neden olabilmektedir. Ama anneler yinede kilolarını kontrol etmek istiyorlarsa hamurlu tatlılar, çok yağlı yemekler veya fazla miktarda şeker tüketmemeleri gerekmektedir.

Sütünüzün salgılanmasını sağlamak ve bebeğinizin düzenli olarak emmesi sizin elinizde!!! Sütünüzün arttıran en önemli besin sudur. Günde 2,5-3 lt su tüketmelisiniz. Emzirme sırasında sütün tamamen göğüsten boşaltılması, süt salgısını tetikleyen diğer önemli unsurlardan biridir. Salgılanan süt eğer tam olarak boşaltılmazsa süt salgılanmasında azalma olma riski yüksektir. Beslenme düzeninizde taze sıkılmış meyve suları veya meyvenin kendisi, yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda bulunmalıdır. Üzüntü, korku, mutsuzlukta süt salgısında azalmaya neden olabilir. Son yapılan çalışmalar, soğan, sarımsak, bulgur gibi besinleri dikkatli tüketmeyi önermektedir. Çünkü bu besinlerin kokusu anne sütüne geçebilmekte ve bebek emmeyi bırakabilmektedir.

Bu dönemde istediğimi yiyebilirim düşüncesi ile salam, sosis, sucuk gibi besinleri fazla miktarda tüketmemeye özen gösterilmelidir. Kansızlık riski de bu dönemde yüksek olması nedeni ile özellikle yemeklerin hemen ardından çay içilmemeli, çay yemekten 1-2 saat sonra açık olarak içilmelidir. Tercihen bitki çayları tercih edilmelidir. Kahve ve kola ise içerisindeki kafein nedeni ile bu dönemde mümkün olduğunca tüketilmemelidir.

Sigara ve alkol ise hiç içilmemeli, son yapılan çalışmalar göstermiştir ki bebeğini emziren ve sigara içen annelerin bebeklerinin, içmeyen annelerin bebeklerinden çok daha kısa süre uyuyabildiği ve büyümesinin daha yavaş ve düşük olduğunu göstermiştir.

Anne Sütünün Yararları
-Her zaman sterildir.
-Sindirimi kolaydır.
-Çene ve diş gelişiminde önemlidir.
-Bebeğinizin bedensel, ruhsal ve zeka gelişimine yardımcıdır.
-Tip-1 diyabet, kalp hastalığı, çölyak gibi hastalıkların riskini azaltır.
-Özellikle alerji ve şişmanlık riskini azaltır.

Anne için yararları
-Hazırlaması kolay ve ucuzdur.
-Anne ve bebek arasındaki duygusal bağı geliştirir.
-Kemik erimesini engeller (Annenin depolarının ve beslenmesinin yeterli olması önemlidir)
-Anemiyi engeller.
-Rahmin iyileşmesini hızlandırır.
-Annelerin eski kilolarına daha çabuk dönmesini sağlar.

Bebekleriniz İçin
Bebeğinizin en hızlı büyüdüğü dönem 0-1 yaş dönemidir. Bu sebeple ilk 6 ay sadece anne sütü alınmalıdır. Anne sütü bebeğinizin normal büyümesini sağlayacak olan gereksinimlerin hepsi bulunmaktadır. Bebeğinizin kilosu ideal olarak artıyorsa bu sütünüzün yeterli olduğu anlamına gelmektedir. Çocuğunuzun gelişimi normal olduğu sürece 6. aydan sonra ek besinlere başlanmalıdır. Emzirme ise ek besinlere başlanıldı diye bırakılmamalı bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar devam edilmelidir.
Özellikle doğumdan hemen sonra salgılanan ve kolostrum adı verilen ilk sütün alınması çok önemlidir. Bu sütü, bebeğiniz doğar doğmaz 30 dakika içerisinde bebeğinize vermelisiniz. Ayrıca bebeğiniz her ağladığında emzirmelisiniz.
Bazı korkular ve batıl inançlarda bebeğinizin gelişmesine zarar verebilir ve emmesini engelleyebilir. Örneğin bebeğin doğar doğmaz şekerli besin tüketmesi, bir veya üç ezan vakti beklendikten sonra anne sütü verilmesidir. Bebeğinizin açlık duygusunu yok etmemek için bu tarz yanlış uygulamalardan mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

Kadınların emzirme döneminde birçok korkusu vardır. Bunlar hamilelik döneminde alınan kilolar, basen bölgesinin büyümesi ve karın bölgesinde oluşan sarkmalardır. Birçok anne aldığı kilolardan kurtulmak için bir an evvel diyet yapmaya veya egzersiz yapmaya başlamaktadır. Egzersiz yapmaya başlamadan önce kesinlikle doktorunuzdan izin almalısınız. Yaptığınız ilk egzersiz sizi çok zorlayıcı olamayan ve vücudunuzun kendisini toparlaması için zaman kazandıran hızlı tempo yürüyüş olabilir. Basen, karın ve göğüs bölgenizde oluşan deformelerden kurtulmak için çok acele etmemeli ve o bölgeye özel çeşitli egzersizler uygulamaya başlamalısınız. Ama vücudunuzun deforme olmaması için kesinlikle bebeğinizi sütünüzden mahrum etmemelisiniz.

Diyetisyen Serkan TUTAR